menuجستجوsearch
damico.ir

مالیات خانه های بالای ۱۰ میلیارد چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

ثبت رایگان آگهی
برای درج آگهی باید عضو سایت شوید
عضویتورود
۱۴۰۰/۹/۲۴ چهارشنبه
(0)
(0)

مالیات خانه های بالای ۱۰ میلیارد چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

مالیات خانه های بالای ۱۰ میلیارد چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

به گزارش کسب و کار نیوز، حال باید دید با توجه به عدم موفقیت دولتها در مالیات ستانی از بخش های مختلف، آیا مالیات خانه های بالاتر از ۱۰ میلیارد تومان تحقق خواهد یافت یا همان رویه در این بخش نیز تکرار خواهد شد. همچنین باید دید در صورت اجرای این طرح سمت و سوی قیمتها در بازار مسکن چگونه خواهد شد. در حالی که هنوز جزئیات این طرح منتشر نشده و تنها اخبار کلی مربوط به آن خوانده شده است، بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن بر این باورند که طرح های تنبیهی منجر به فرار سرمایه از بازار مسکن خواهد شد.

از سوی دیگر وزارت اقتصاد دولت سیزدهم نیز چندی قبل آیین نامه مالیات بر خانه‌های گران‌قیمت را به سرعت تدوین و در دولت مصوب کرد، اما برخی کارشناسان نرخ‌های آن را مؤثر نمی‌دانند.

برخی کارشناسان اقتصادی با تأکید بر اینکه این پایه مالیاتی می‌تواند به سود اقتصاد بخش مسکن باشد، معتقدند، انتقادی که می‌توان به آئین نامه موجود گرفت، ارزان بودن نرخ این پایه مالیاتی است. به گفته این کارشناسان، فلسفه مالیات بر خانه‌های لوکس، بهبود رقم فعلی ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی میان بخش‌های ارزان و گران قیمت کلانشهرهاست. لذا با توجه به زیاد بودن فاصله قیمت مسکن در نقاط گران قیمت پایتخت و دیگر کلانشهرها با مناطق ارزان‌تر، می‌توان این شکاف را با نرخ‌های مالیاتی بازدارنده‌تری جبران کرد.

فعالان بازار مسکن همچنین معتقدند مالیات نیم درصدی برای خانه‌هایی که بعضاً تا بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش دارند، برای مالک این واحدها نگران کننده نیست. همچنین نمی‌توان روی درآمدهای این واحدهای مسکونی برای مصارف ذکر شده از جمله ساخت مسکن دهک‌های پایین، حساب کرد؛ به خصوص که در قانون جهش تولید آمده که این منبع درآمدی به صندوق ملی مسکن واریز شود تا برای ایجاد تعادل در بازار مسکن به مصرف برسد یا برای خانه دار شدن خانوارهای مددجوی نهادهای حمایتی برنامه ریزی شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
دنبال چه هستی؟
جستجو برای خریدجستجو برای اجارهدرخواست‌های خریددرخواست‌های اجاره