menuجستجوsearch
damico.ir

وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی چه پیامی برای بازار دارد?

ثبت رایگان آگهی
برای درج آگهی باید عضو سایت شوید
عضویتورود
۱۴۰۱/۳/۱ یکشنبه
(2)
(0)

وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی چه پیامی برای بازار دارد?

وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی چه پیامی برای بازار دارد?

غیبی در گفتگو با تجارت نیوز
۱ خرداد ۱۴۰۱

وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی چه پیامی برای بازار دارد و آیا می‌تواند از مصرف‌کننده واقعی حمایت کند؟
منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن معتقد است این رقم می‌تواند سیگنال افزایشی برای بازار ارسال کند و جنبه حمایتی واقعی هم ندارد.

شاخصی برای قیمت تمام شده مسکن

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: یکی از شاخص‌های اصلی که نشان می‌دهد قیمت تمام شده مسکن در ایران بالاست و برای مصرف‌کننده گران تمام می‌شود، نرخ بسته‌های حمایتی دولتی است.
غیبی توضیح می‌دهد: وام مسکن از دو و نیم میلیون تومان در اواسط دهه ۷۰، به پیشنهاد ۷۰۰ میلیون تومانی در سال ۱۴۰۱ رسیده است. در حالی که مبلغ نخست، برای چندین سال متمادی ثابت بود و در توان متقاضیان برای خرید مسکن نیز تاثیر بیشتری داشت.
او ادامه می‌دهد: به تدریج هزینه ساخت و ساز و قیمت تمام شده مسکن از تورم عمومی پیشی گرفت. در نتیجه در سال‌های اخیر، دولت برای تنظیم سبد حمایتی این حوزه، در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری رقم وام مسکن را افزایش می‌دهد

حمایت از مصرف‌کننده یا اقدامی نمایشی؟

این کارشناس بازار مسکن تاکید می‌کند: وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی، بیش از اینکه جنبه حمایت از مصرف‌کننده را داشته باشد، نوعی اعتراف اقتصادی است. در واقع دولت با این تصمیم می‌پذیرد که مسکن در ایران گران تمام می‌شود.
غیبی می‌افزاید: چنین تسهیلاتی با توجه به اقساط آن از سوی بسیاری از مصرف‌کنندگان واقعی و مستحق، قابل دریافت نیست و احتمالا استقبال چندانی از آن نمی‌شود. افراد کمی می‌توانند هم مسکن مورد نیاز خود را گران بخرند و هم وام گران را برای آن بازپرداخت کنند.
او ادامه می‌دهد: حتی دریافت‌کنندگان وام مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی نیز احتمالا در بازپرداخت اقساط آن با مشکل مواجه می‌شوند. در چنین شرایطی، سیاست افزایش این وام، بیش از اینکه بعد حمایتی برای عموم مردم را داشته باشد، جنبه نمایشی دارد.

غیبی می‌گوید: ۷۲ میلیون نفر از مردم، مشمول یارانه جدید دولت شده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که درآمد آنها زیر ۱۰ میلیون تومان در ماه است. پرداخت اقساط وام ۷۰۰ میلیون تومانی برای این افراد ساده نیست.

او تاکید می‌کند: اعلام افزایش مبلغ وام، ممکن است نوعی سیگنال را به بازار ارسال کند که نقدینگی بیشتری برای تهیه مسکن وجود دارد و در نتیجه قیمت‌ها صعودی شود. در حالی که این سیگنال، کاذب است و بیشتر از اینکه واقعی باشد، جنبه روانی برای سازندگان و فروشندگان مسکن دارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
دنبال چه هستی؟
جستجو برای خریدجستجو برای اجارهدرخواست‌های خریددرخواست‌های اجاره